Sprache auswählen

5. Didaktik-Tagung - 10.06.2017

Videos

A. Έναρξη της 5ης Ημερίδας Διδακτικής – όλες οι Προσφωνήσεις

A1. Χάρις-Όλγα Παπαδοπούλου – Προσφώνηση (αναπλ. καθ., επιστημονικά υπεύθυνη του Προγράμματος Πρακτικής Άσκησης στο Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας)

Α2. Αγγελική Κοιλιάρη – Προσφώνηση (καθηγήτρια, Πρόεδρος του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας)

Α3. Νατάσα Παπανακλή – Προσφώνηση (εκπρόσωπος του Goethe-Institut Θεσσαλονίκης – Υπεύθυνη εκπαιδευτικής συνεργασίας και ενημέρωσης καθηγητών)

Α4. Elke Sturm-Trigonakis – Προσφώνηση (αναπλ. καθ., πρόεδρος της Ελληνικής Εταιρίας Γερμανικών Σπουδών – GGGS)

Α5. Χάρις-Όλγα Παπαδοπούλου – Σχετικά με το θέμα της 5ης Ημερίδας & θέματα οργάνωσης (αναπλ. καθ., επιστημονικά υπεύθυνη του Προγράμματος Πρακτικής Άσκησης στο Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας)

B. Προεδρείο:  Ευαγγελία Καραγιαννίδου (επίκ. καθηγ. του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας)

Β1. em. Univ.-Prof. Dr. Hans-Jürgen Krumm (ομότιμος καθηγητής του Πανεπιστημίου της Βιέννης), προσκεκλημένος ομιλητής: Sprachliche Heterogenität im Deutschunterricht – Problem oder Chance?

Γ. Προεδρείο: Renate Σιδηροπούλου-Lenger (επίκ. καθηγ. του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας)

Γ1. Prof. Dr. Nicola Würffel (καθηγήτρια του Herder-Institut του Πανεπιστημίου της Λειψίας), προσκεκλημένη ομιλήτρια & Aufgabenorientiertes Lernen (und Lehren) im Deutsch-als-Fremdsprache-Unterricht mit heterogenen Gruppen

Δ.  Προεδρείο:  Δήμητρα Τσοκακτσίδου (λέκτορας του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας)

Δ1. Σοφία Τσακαλίδου (ΠΕ 07, Ζάκυνθος/Χαλκιδική) / Πασχαλία Κουφοκώτσιου (ΠΕ07, Σάμος/Χαλκιδική) / Χρήστος Γκαγκάνης (ΠΕ 07, Πειραιάς/Πέλλα): Legasthenie und Binnendifferenzierung im DaF-Unterricht