Sprache auswählen

7. Didaktik-Tagung - 01.06.2019

Videos

A. Έναρξη της 7ης Ημερίδας Διδακτικής – όλες οι Προσφωνήσεις

A1. Renate M. Σιδηροπούλου-Lenger – Προσφώνηση (επίκ. καθ., επιστημονικά υπεύθυνη του Προγράμματος Πρακτικής Άσκησης στο Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας)

Α2. Walter Stechel – Προσφώνηση (Γενικός Πρόξενος της Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας της Γερμανίας στη Θεσσαλονίκη)

Α3. Renate M. Σιδηροπούλου-Lenger – Προσφώνηση (επίκ. καθ., επιστημονικά υπεύθυνη του Προγράμματος Πρακτικής Άσκησης στο Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας)

Α4. Dr. Rudolf Bartsch – Προσφώνηση (Διευθυντής του Goethe-Institut Θεσσαλονίκης), εκπροσωπ. από κ. Αναστασία Παπανακλή (Υπεύθυνη εκπαιδευτικής συνεργασίας και ενημέρωσης καθηγητών)

Α5. Αγγελική Κοιλιάρη – Προσφώνηση (καθηγήτρια, Πρόεδρος του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας)

Α6. Renate M. Σιδηροπούλου-Lenger – Σχετικά με το θέμα της 7ης Ημερίδας & θέματα οργάνωσης (επίκ. καθ., επιστημονικά υπεύθυνη του Προγράμματος Πρακτικής Άσκησης στο Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας)

B. Προεδρείο: Ευαγγελία Καραγιαννίδου (αναπλ. καθηγ. του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας)

Β1. Prof. em. Dr. Ludger Hoffmann (Τεχνικό Πανεπιστήμιο Dortmund), προσκεκλημένος ομιλητής: Funktionale Grammatik des Deutschen und Grammatikunterricht

Γ. Προεδρείο: Δήμητρα Τσοκακτσίδου (επίκ. καθηγ. του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας)

Γ1. Maik Walter (Διευθυντής της Gilberto-Bosques-Volkshochschule στο Friedrichshain-Kreuzberg του Βερολίνου), προσκεκλημένος ομιλητής: Bewegte Grammatik: Anregungen aus der Performativen Didaktik

Δ. Προεδρείο: Renate M. Σιδηροπούλου-Lenger (επίκ. καθ., επιστημονικά υπεύθυνη του Προγράμματος Πρακτικής Άσκησης στο Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας)

Δ1. Στρογγυλή Τράπεζα/Runder Tisch – Grammatikunterricht an griechischen Institutionen
Thorsten Grewing (Γερμανική Σχολή Θεσσαλονίκης, Συντονιστής της γερμανικής γλώσσας)
Anastasia Papanakli (Goethe-Institut Θεσσαλονίκης, Υπεύθυνη Εκπαιδευτικής Συνεργασίας και Ενημέρωσης Καθηγητών)
Κωνσταντίνα Χρυσανθοπούλου (Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ07)

Ε. Λήξη της 7ης Ημερίδας Διδακτικής

Ε1. Σύνοψη αποτελεσμάτων και συζήτηση για προοπτικές:
Χάρις-Όλγα Παπαδοπούλου (αναπλ. καθηγήτρια): Σύνοψη αποτελεσμάτων 7ης Ημερίδας Διδακτικής, Ευαγγελία Καραγιαννίδου (αναπλ. καθηγήτρια), Renate Μ. Σιδηροπούλου-Lenger (επίκ. καθηγήτρια, επιστημονικά υπεύθυνη του Προγράμματος Πρακτικής Άσκησης στο Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας), Δήμητρα Τσοκακτσίδου (επίκ. καθηγήτρια), Κωνσταντίνος Χατζηδήμου (επίκ. καθηγητής), Νατάσα Παπανακλή (εκπρόσωπος του Goethe-Institut Θεσσαλονίκης)

Tel.: 2310 997544
E-Mail: daf-praktikum@del.auth.gr