Επιλέξτε τη γλώσσα σας

8η Ημερίδα Διδακτικής 04.06.2022

Για λόγους ανωτέρας βίας η διάλεξη και το εργαστήριο του κ. Frank Müller δεν θα πραγματοποιηθούν.
Στη θέση τους η καθηγήτρια Χ. Ό. Παπαδοπούλου θα δώσει μία διάλεξη και η αν. καθηγήτρια Ε. Καραγιαννίδου θα πραγματοποιήσει ένα εργαστήριο (ανοιχτό σε όλους/ες τους/τις ενδιαφερόμενους/ες).

Πρόσκληση στην 8η Ημερίδα Διδακτικής της Γερμανικής

Πρόγραμμα 8ης Ημερίδας Διδακτικής της Γερμανικής

Αφίσα 8ης Ημερίδας Διδακτικής της Γερμανικής

ΚΕΔΕΑ: χάρτης-λεωφορεία-φωτογραφίες

Βίντεο 8ης Ημερίδας Διδακτικής, ΚΕ.Δ.Ε.Α. 04.06.2022

A. Eröffnung & Begrüßungen/Έναρξη της 8ης διεθνούς Ημερίδας Διδακτικής – όλες οι Προσφωνήσεις

A1. Prof. Dr. Renate M. Sidiropoulou, wissenschaftlich Verantwortliche des Praktikumsbüros – Προσφώνηση/Begrüßung & Moderation (επίκ. καθ., επιστημονικά υπεύθυνη του Προγράμματος Πρακτικής Άσκησης στο Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας)

Α2. Sibylla Bendig, Generalkonsulin der BRD – Προσφώνηση/Grußworte (Γενική Πρόξενος της Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας της Γερμανίας στη Θεσσαλονίκη)

Α3. Natascha Papanakli, Vertreterin des Goethe-Instituts Thessaloniki – Προσφώνηση/Grußworte (Υπεύθυνη εκπαιδευτικής συνεργασίας και ενημέρωσης καθηγητών/τριών στο Goethe-Institut Θεσσαλονίκης)

Α4. Dr. Christina Markoudi, Präsidentin des griechischen DLV – Προσφώνηση/Grußworte (Πρόεδρος της Πανελλήνιας Ένωσης Καθηγητών Γερμανικής Γλώσσας Π.Ε./ΠΕΚΑΓΕΠΕ)

Α5. Prof. Dr. Konstantinos Chatzidimou, Vertreter der Griechischen Gesellschaft für Germanistische Studien (GGGS) – Προσφώνηση/Grußworte (αναπλ. καθηγητής, εκπρόσωπος της Ελληνικής Εταιρίας Γερμανικών Σπουδών)

Α6. Prof. Dr. Anthi Wiedenmayer, Leiterin der Abteilung für Deutsche Sprache und Philologie – Προσφώνηση/Grußworte und Eröffnung der Tagung (αναπλ. καθηγήτρια, Πρόεδρος του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας)

Α7. Prof. Dr. Renate M. Sidiropoulou, wissenschaftlich Verantwortliche des Praktikumsbüros – zum Thema der Tagung u. Organisatorisches/Σχετικά με το θέμα της 8ης διεθνούς Ημερίδας & θέματα οργάνωσης (επίκ. καθ., επιστημονικά υπεύθυνη του Προγράμματος Πρακτικής Άσκησης στο Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας)

B. Moderation: Prof. Dr. Renate Sidiropoulou/Προεδρείο: Renate M. Σιδηροπούλου (επίκ. καθ., επιστημονικά υπεύθυνη του Προγράμματος Πρακτικής Άσκησης στο Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας)

Β1. Prof. Dr. Matthias Trautmann (Universität Siegen), προσκεκλημένος ομιλητής: Differenziert und individualisiert unterrichten während und nach COVID-19 – worauf kommt es jetzt an?

C. Moderation: Prof. Dr. Konstantinos Chatzidimou/Προεδρείο: Κωνσταντίνος Χατζηδήμου (αναπλ. καθηγητής του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας)

C1. Prof. Dr. Charis-Olga Papadopoulou (Aristoteles-Universität Thessaloniki), anstelle von Frank Müller/αντικαταστάτρια του προσκεκλημένου ομιλητή κ. Frank Müller, καθηγήτρια του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας, & Sophia Tsakalidou (PostDoc)/Σοφία Τσακαλίδου (μεταδιδακτορική ερευνήτρια του Τμήματος): Fremdsprachenunterricht für hochbegabte Lernende

D. Moderation: Prof. Dr. Konstantinos Chatzidimou/Προεδρείο: Κωνσταντίνος Χατζηδήμου (αναπλ. καθηγητής του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας)

D1. Prof. Dr. Evangelia Karagiannidou (Aristoteles-Universität Thessaloniki), anstelle von Frank Müller/αντικαταστάτρια του προσκεκλημένου ομιλητή κ. Frank Müller, αναπλ. καθηγήτρια του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας: Workshop: Binnendifferenzierung mit heterogenen Gruppen im schulischen Fremdsprachenunterricht